קולטי אדים

קולטי אדים עשויים להפוך את החיים שלנו במטבח להרבה יותר נוחים, שלא לדבר על הרבה יותר היגייניים.

לעיתים קורה מצב שהבישולים שלנו לא עולים בצורה שבה רצינו שהם יעלו - האוכל נשרף, הם משחררים ריחות רעים שמתפזרים לכל הבי ויוצרים חוסר נוחות ליושבי הבית כולם.

מה שהיה ניתן לעשות בזמנים עברו הם לפתוח חלונות או להדליק מאוורר קטן שיה נמצא מעל הכיריים והיה מוציא חלקית את האדים והעשן.

בימינו, מכיוון שהרבה מאיתנו גרים בסביבה עירונית שלא מאפשר זרימה של אוויר, ומכיוון שהמאווררים מוציאים את העשן והאדים רק בצורה חלקית ולא תמיד בצורה כל כ יעילה, קולטי אדים התחילו להתווסף לסביבה המטבחית.

 קולטי אדים, כשמם כן הם, נועדו לקלוט את כל האדים והעשן שנמצאים בסביבה המטבחית. הם עושים זאת ע"י כך שהוא מוצבים מעל מוקדי החום שמשחררים את האדים, ובסימן של עשן או אדים אפשר להדליק אותם- מכיוון שהם תופסים יחסית שטח גדול של שאיבה הם יכולים לתפוס כמות נכבדת של עשן ואדים ולהוציא אותם מיידית. זה מונע כמה דברים- זה מונע מהעשן להתפזר בתוך הבית וליצור מחנק בתוכו, זה מונע מאדים להשתחרר לאוויר, להיספג בתוך הקירות וליצור עובש וכתמי לחות (וכתמים של שמן במקרה של שמן שרוף) וזה מונע ריחות רעים מלהתפזר בתוך הבית וליצור אווירה לא נעימה ליושבי הבית.

קולטי אדים

המטבח שלנו הוא המקום שבו אנחנו מכינים אוכל. קורים מצבים שבהם אנחנו אוהבים להתנסות ומנסים להכין איזה שהוא מאכל חדש ומקורי בעזרת האינטואיציה והדמיון שלנו. מכיוון שזו הפעם הראשונה שאנחנו מנסים דבר מסוים, לעיתים הוא לא עולה כמו שצריך- לא ידענו את הזמן המדויק שבו משהו אמור להתבשל או ששכחנו את הסיר על אש גבוהה מדי או למשך זמן ארוך מדי, ואז נוצר מצב שהאוכל נשרף או מעלה אדים או ריחות לא נעימים. במקרים כאלה אפשר להדליק קולטי אדים כדי שיקלטו את כל הגז שמשתחרר ויוציאו אותו החוצה לפני שהוא מתחיל להתפזר בתוך הבית. אפילו אם הבישול כן הולך כמו שצריך, לפעמים הריחות המשכרים עשויים להיות מטרד ברמה גבוהה מדי- זה אולי מוכר בתור מנדפים שמופיעים בדרך כלל במסעדות ומונעים הפצה מוגזמת של ריחות בישול אל כל המסעדה- מנדפים וקולטי אדים במקרה הזה פועלים בצורה דומה ומונעים מהריחות להתפזר בצורה מוגזמת בתוך החלל שבו שוהים.

אז נכון- ריחות של מאכלים ושל בישולים בד"כ נעימים לאף ואפילו מעוררים תאבון. עם זאת תמיד יש איזון- כמות מוגזמת מדי של אדים וריחות בישול עשויים להיות מוגזמים וליצור ריחות לא נעימים בתוך הבית ואפילו להטריד את יושבי הבית. במקרים האלה קולטי אדים נכנסים לפעולה ומוציאים את האדים מיד החוצה, מאפשרים איזו שהיא זרימה מלאכותית של אוויר בתוך הבית.